eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Ekologičtí zahrádkáři

Ekologičtí zahrádkáři

Červenec 29th, 2009 by Jiří Jakl

Kontakt s živou přírodou řada lidí prožívá na zahrádkách. Zalévání, rytí či třeba sklizeň výpěstků lze chápat jako fyzickou rozcvičku nutně doprovázenou balzámem na nervy v podobě možnosti poslouchání ptáků, pozorování poletujících motýlů či rozkvétajících rostlin. Vzduch zvlhčený zahradním jezírkem je symbolikou boje proti klimatickým změnám a opatření proti suchu. V době krize mohou lidé více oceňovat to, co si sami vypěstují na své zahrádce, bez zbytečné chemie a potřeby dovozu kamiony odkudsi za zahraničí.

Tu listujeme časopisem Zahrádkář a co to nevidíme - pěstujeme staré odrůdy ovoce (vyšel “teprve” pátý díl seriálu), okrasná jezírka bez filtrace (nějak bez chemie), leden, únor, březen… v přírodní zahradě apod. Zahrádkáři se dnes snaží oslovit občany s různými přístupy k zahradám, tedy pochopitelně i ekologickými.

Vidno zahrádkářům u již expremiéra neprošel vlastní zákon, který běžně existuje ve vyspělejších zemích, než kam jsme se tímto zařadili. Přiznat zahrádkářské činnosti veřejně prospěšný charakter může být pro někoho prostě problém. Nakonec spolky také mohou vadit…

Na druhou stranu u zahrádkářského zákona byla možná větší symbolika než jeho praktičnost. Podporou tradičních spolků se každá vláda pochlubit nemůže, přitom jak známo může to být prostředí pro diskuse a šíření osvěty (invaze ap.). A osvěta dokáže být i účinnější než zákony - přesto třeba ekologické spolky místo osvěty a spolupráce mohou volit šroubování zákonů pro zahrádkáře :)

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.