eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Čapka na invaze

Čapka na invaze

Leden 5th, 2009 by Jiří Jakl

Jestliže řešíme invaze v přírodě, svádí to daný jev připodobňovat ke známějším invazím s vojenskou technikou. Nedávno běžel zfilmovaný Krakatit a poslech o dílu mého krajana Karla Čapka náhle vzbuzuje myšlenky, zda odpověď na invaze nehledat u tohoto autora.

Na konci Krakatitu vystupuje úvaha, že něž vyvíjet světobornou trhavinu na zabíjení, mají se ubírat myšlenky spíše aby vynález šlo rozumně využít, aby to hřálo a nikoli zabíjelo - mají se invazní druhy spíše využívat než s nimi válčit? Naopak jestliže Čapek upozorňuje na potřebu dokázat se ubránit nepříteli, nejsou naopak na místě “konečná řešení” s okamžitým vykopnutím oddenků nepřítele či jeho zadušení totálními herbicidy?

Využívání nebo likvidace nevítaných cizinců - odstavec ideologie, dva extrémy. Těžko se těmto úvahám někdo v budoucnu vyhne a lze si jedině přát, aby se nezačaly takto extrémně jednoduše pojímat v mysli prostého člověka. Přibližující letmá úvaha směřovaná k všeobecně váženému češtináři - “no dobrý no, nevím…” Akorát biolog či ekolog těžko při řešení invazí bude citovat práce Čapka. Ostatně podobně různé odpovědi těžko hledají češtináři v biologii (nehumanitní vědě) a raději ani nedomýšlet, co takové experimenty mohou přinést za pokrok či míchanici ve společnosti.

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.