eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Spekulace o Přírodě

Spekulace o Přírodě

Září 7th, 2008 by Jiří Jakl

…myslím server Příroda.cz. Se serverem mám zkušenost coby redaktor, svého času i aktivní propagátor. Jakkoli nových článků dnes moc nepřibývá, server si udržuje poměrně vysokou návštěvnost: počítadlo Toplist - Příroda.cz (srovnejme botany, botanika, Ekolist, eBotanika).

Z významných redaktorů Přírody vzpomeňme známou D. Honsovou (71 článků) a rekord v počtu článků mají šéfredaktorka L. Kadlíková (139), A. Rulfová (77), J. Šoltésová (71), J. Jakl (62 :) Musím říci, že jsem s Přírodou jednu dobu nechtěl být spojován (odešel z redakce) - šlo o faktickou kvalitu některých článků (otevřeně jsem kritizoval, sám bych dnes některé věci napsal jinak, ale i vůbec) a mazání kritických reakcí/názorů. Opravy jsou/byly problém (pochopitelně málo času jediné šéfredaktorky), mazání kritických reakcí jsem vzal spíše jako cenzuru (k této otázce ovšem viz Havrlant; nemyslím, že když mi někdo napíše toto, že bych to nemohl smazat a bránil tím zveřejňování nějakého objektivního názoru či podnětu).

Nakonec ve mne převládlo přesvědčení, že Příroda udělala řadu dobrého i přes svoji amatérskou podobu. Jedna věc je, že to není server vědecký, na druhé straně je kvalita popularizace - šíření třeba i bludů. Vezměme i výuku – žák dělající referát do školy těžko rozliší nekorektní informace. V nejhorším případě si jich učitel/ka ani nevšimne, naopak může žák dostat i horší známku - což by ovšem bylo smutné, pokud by nebyl předem poučen o informačních zdrojích a čeho se při hledání informací vyvarovat (tím nemyslím vůbec se neseznamovat s různými servery). Server ovšem rozhodně není bezcenný – můžeme se tahat o názvy a psaní jmen druhů či chybné morfologické údaje, nicméně na serveru je několik cenností.

1) je dělaný dobrovolnicky - amatérsky, je tudíž přitažlivý i pro amatéry – i ti měli/mají možnost se zapojit do díla, svým stylem (resp. i se srdcem - nejen trpným rodem) sdělit něco ostatním apod.

2) jsou zde zachyceny názory, byly zde i vášnivé diskuse – jakkoli se názory mohly od té doby nějak dále vyvinout, minimálně jsou dodnes vnímatelné jako různé eventuality, které lze mít na mysli, které se v různých strohých vědeckých textech tolik vyskytovat nemusí (nemluvě o politice - ne závislost)

3) server má přívětivou doménu, je dobře řešený technicky (otázka optimalizace pro vyhledávače a využití různých funkcí jako je kalendář apod.), dosud nabízí i různé aktuality a odkazy k informačním zdrojům

4) pokud zde chcete zveřejnit svůj článek, není zde uplatňována cenzura (”tenhle autor psát nemůže, tohodle člověka v článku zmiňovat nejde, to je chybný názor, nejde uvést kontaktní adresy autorů…”) – samozřejmě přeci jen určitou formu a úroveň by odesílané články mít měly (i zkušenější autor nedodá vždy čtivé optimum)

5) články jsou dostupné každému zájemci bez placení či potřeby listovat kdesi v tištěné podobě

Jde o soukromý server, který provozují dva nadšenci, s cílem nikoli se obohacovat, jako spíše zkusit něčím oslovit ostatní (věnování pozornosti návštěvnosti a dnes více reklamy beztak stačí jen na provoz serveru). Obsah článků není odborně recenzován, měl by souviset s osobnostmi jednotlivých autorů. Jako redaktor bych se možná měl o Přírodě vyjadřovat jen lichotivě, myslím ale, že objektivita je cennější - na závěr bych rád popřál serveru další rozvoj!

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.