eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Všudypřítomné záznamy

Všudypřítomné záznamy

Květen 4th, 2008 by Jiří Jakl

Ledaskde nás sleduje policajt prostřednictvím kamery na uličníky, ledaskdo k vám může přijít s puštěným diktafonem nebo si vás nafotit v různých situacích. Nově přichází se i s nápadem jak dát tajným službám informace o našich finančních účtech. Snad ještě aby nám někdo mohl lézt do pošty (zejména té internetové, kde se toho promele…). Co z toho? Protože se všechno nežádoucí zaznamená a dá dohledat, motivuje nás to nedělat nic, kvůli čemu či komu se ty záznamy pořizují. Výsledek - neustále si dávat na něco pozor, nemluvě o využitelnosti totalitou (kdy si někdo cizí čte poštu, sleduje kontakty a připravuje “lepší zítřky”).

Záznamy ovšem mohou zaznamenat i radostné okamžiky, krásu komentovanou na exkurzích nebo pomoci šířit třeba vzdělání a osvětu. Platí to i o botanice (jakkoli obecná pravidla jsou mnohdy specificky překrucována). Cílem učitelů a vzdělávacího systému je úspěšné předávání užitečných informací co nejschopnějším studentům, přibližování know-how úspěchu v dané profesi, aby student měl z čeho vyjít a mohl to vlastním přístupem i překonat. Nač vycházet ze statických skript nebo poznámek, když úspěšněji lze ke studiu využívat digitální záznamy přednášek (ať vytvořených samotným učitelem, tak studentem). Stejně tak může učitel zaznamenávat např. výkony i u ústních zkoušek a případné reklamace mohou nakonec studenti řešit srovnatelností se zaznamenanými výkony kolegů. Je jen otázkou, kdo by za jakých podmínek (souhlasu nahraného?) měl mít k těm záznamům přístup a co se s osobními údaji může stát třeba v zájmu veřejné či tajné bezpečnosti.

Jak se zdá, přichází doba stále plnější záznamů. Je to velká šance posunout věci kupředu. Nezahodíme ale brzo všechny ty mikrofony, objektivy, gigabajtové paměti a internetovou distribuci? Potřebujeme sebe a kytky intenzivně zaznamenávat?

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.