eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Nemáte Roťase?

Nemáte Roťase?

Duben 3rd, 2008 by Jiří Jakl

Jak botanik roste, přechází od DeilHíska ke Kubátovi a Květeně. Vyznat se ve jménech a které druhy u nás připadají v úvahu, nakonec se dospěje v Rothmalerovi (”Roťasovi”). To oč tu jde je třetí díl Exkursionflora von Deutschland. Jedenácté vydání z roku 2007 má 2814 ilustrovaných druhů i s ukazateli přímo k rozlišovacím znakům. Zaujme tloušťka knihy, kdy odhadem 750 stránek Roťase odpovídá jen 550 stránkám Kubáta. Kubát je celý prakticky dvakrát tlustší, i když má jen o 170 stránek více (souvisí s bytelností a cenou).

Čtenáře bez Roťase patrně bude zajímat, jak se k té knížce dostat a za kolik. Tak tedy můžete zajet do Německa a koupit to celkem běžně v nějakém obchodě. U nás nejjednodušší je zajít si třeba v Praze do Kateřinské (nebo na doptání i jinde v Megabooks), kde Roťas bývá k mání (doobjednávají se tak dva kousky po prodání posledního kusu, skupinově jich lze doobjednat více najednou a za nějaké dva týdny je to doma). Cena (na řadu let používání do roztrhání) je 1100,- Kč (což už je hodně piv či čokolády, které si beztak neodpustíme :( Odpadají starosti a fenomény typu, kdy kupujete Němce přes Angličany do Čech (NHBS :)

Čím je Roťas mimořádný? Na seznamkách tu se píše, že fotka řekne víc než tisíc slov. Podobně když se chcete seznámit s kytkou, ideální je obrazová informace. Vidno mocný je i obrázek. I v DeilHískovi se píše ve smyslu “sympatické, že se nemusíte prokousávat složitými texty”. Čímž zase ale nikdo netvrdí, že slovo nemá žádnou hodnotu - jen fotka té knížky by tu asi také nestačila ;-)

A pozor, máme tu i zajímavou pohádku.

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.