eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Kubátův klíč

Kubátův klíč

Březen 19th, 2008 by Jiří Jakl

Klíč - základní věc ke vstupu tam, kam se má povolaná osoba dostat. S botanickým klíčem se každý zájemce může dostat k poznání květeny. Nejvýznamnější český klíč v současnosti je ten Kubátův, dále Dostálův (1958), k určování se používá i německý obrázkový Rothmaler (3. díl exkursionsflory) nebo rakouská exkursionsflora. “Neterénní” jsou klíče v Květeně ČSSR (1989) a v Květeně ČSR/ČR (1988-20??). Existují i další určovací pomůcky pro laiky, k naučení základních druhů se asi nejčastěji používají Naše květiny.

Klíč Kubát a kol. 2002 je nejnovějším kompletem k naší květeně a určitým standardem pro česká jména rostlin. Jsou v něm všechny ve své době známé druhy české květeny, ale určíte s ním i třeba druhy pšenice či magnólií. Terénní botanici ocení bytelnost knihy, která má odolnou vazbu a kvalitní papír. Na deskách se hodí měřítko, jinak velikost “akorát do báglu”. Použité zkratky a značky tu máme vysvětleny hned třikrát (spíše to před tiskem uteklo). Nejčastější výtkou je málo obrázků (které by ovšem knihu prodražily, zvětšily i její rozměry nebo se musel použít tenčí papír). Uvedení apomiktických druhů si zase vysloužilo kritiku od těch, kteří takové druhy neuznávají, nejsou schopni takové druhy rozlišit, jsou mimo jejich chápaní či potřeby (ba naopak někdy apomiktický endemit může jen komplikovat nějaké třeba stavební aktivity). Těžko říci, kolik nespecialistů vlastnících Klíč se pustí do určování desítek či dokonce řádově stovek ostružiníků, pampelišek, jestřábníků či jeřábů (každopádně nikde v nedodělané Květeně je dohledávat nemusíme a v Klíči prostě jsou). Kritiku si vyžádalo i pojetí některých rodů - sice není použito úzké pojetí (od kterého se obecně ustupuje a zvláště populární u nás snad ani nikdy nebylo - viz sasankovky, tuřice či prostřelence), nicméně např. zařazení meruněk či třešní pod jeden rod Prunus je zase snad poněkud jaksi…

Zajímavou akademickou diskusi ke Klíči najdeme na stránce prof. Herbena. Na botanice pro suchdolské ekology jsem také spustil myslím zajímavé hlasování. Najdou se hlasy považující Klíč za akademickou hříčku, více než polovina hlasujících považuje Klíč pro základní kurz botaniky za nepřehledný text s malým počtem obrázků a velkým počtem druhů. Vidno Klíč je tedy spíše pro labužníky a pro již profesionály. Když se Klíč poprvé objevil v obchodech, viděl jsem i “skákavé reakce” - prostě radost, že si lze koupit něco pořádného, aktuálního a českého do terénu. V době vydání Klíč patřil mezi nejprodávanější tituly nakladatelství Academia. Kdo nemá zájem o klíč akademický, na trhu jsou jiné publikace - s fotografiemi a jen nejdůležitějšími druhy. Klíč připravil tým specialistů na příslušné taxony, připomeňme alespoň hlavního editora - doc. Kubáta.

Škoda, že Klíč není dostupný na internetu - stačil by i jen elektronický formát putující do tiskárny, Klíč by mohl být i interaktivní, investice daňových poplatníků a energie autorů do vzniku díla mít větší efekt, mohlo to oslovit více zájemců o botaniku a počet prodaných výtisků by přinejmenším stejně neklesl (kdyby nevnikla verze pro PDA, které se dají používat i v terénu).

Co asi vede k tomu, že podobné publikace na internetu ke stažení ještě nejsou? Je to zapovězeno, že “zákony a pravidla to neumožňují”, “bylo by to moc vědy najednou”, “musí se to profinancovat”… Pravidla si někdo pro své potřeby vytvořil, šíření korektní vědy by se mělo jedině podporovat. Peněz autoři dostanou tím více, čím se jejich dílo v dané době co nejlépe využije (ne když se využije málo). Když se výtvor nepoužije jen v knížce, tím více může dostat zaplaceno i za další využití. Snad ještě může připadat v úvahu - je mnohem těžší něco vyprodukovat než zkonzumovat. Tu vědec může být především producentem (vědy) a jakožto omezený konzument (čtenář) může mít nakonec menší přehled o konzumu (co je známo), než prostí konzumenti (čtenáři). Zkrátka velmi dostupná věda může vést k tomu, že o ní mohou mít lepší přehled ne vědci (vědu dělající), ale veřejnost (vědu jen pohodlně přijímající). Toť otázka (exklusivity přístupu k vědě, někdy i jištěné veřejnosti cizím jazykem ap.)…Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.