eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Ekologizmus

Ekologizmus

Únor 18th, 2008 by Jiří Jakl

Tu se lze setkat i v souvislosti s botaniky s nařčeními o ekologistech. Co to má znamenat?

Zatímco význam slova “ekolog” se poněkud posunul a místo neškodného vědce zabývajícího se interakcemi bioty a prostředí si kdekdo představí spíše “environmentalistu” (resp. člověka “environ-mentálního” a zkratku “OŽP”), “ekologista” má být spíše výstražné označení či nadávka. Ve spojitosti s přírodou tu máme také “ochranáře” (resp. “ochránce přírody“), “milovníky přírody” a “milovníky rostlin“. Zatímco na ekologa se ledaskdo rád povýší (pomineme-li Klausův paradox), označení ekologista může být i hloupou podpásovkou - pokud se jím necítíte, reálně nejste a ani být nemíníte.

Ekologizmus (resp. ekologický aktivizmus) už svojí koncovkou připomíná komunizmus či fašizmus, mnohdy je spojitost s různými ideologiemi i líčena (zejména těmi, kdo s termínem přišli). Termín je vnímán mnohdy vágně, čemuž odpovídá i jeho použití.

Obvykle si lze ekologistu představit jako člověka sledujícího spíše své zviditelnění, kterak skrze média jen něco komplikuje, mnohdy dokonce aniž by o tom cokoli bližšího věděl a prodiskutoval (což někdy lze říci i o těch, kterým se něco komplikuje). Ke zviditelnění lze použít uvazování se řetězy ke stromům, lezení s transparenty na komíny. Ke komplikacím lze využít zainteresovanost do politiky a podivné petice. Místo sázení stromů se volí hladovkaření s pomalovaným obličejem. Na druhou stranu místo duchaplné práce ovšem může kdejaký “odborník” přijít s dokazováním, kdo že je ekologista, což jaksi komplikuje práci jedněm (co se snaží přírodě skutečně pomoci) a sám také žádnou hodnotu nevytvoří.

Ochránce přírody se snaží právě o sázení stromů, mapování vzácných druhů a sečení luk (o jejichž alespoň zapůjčení do jinak zanedbávané péče usiluje), přichází s žádoucími iniciativami či upozorněními na konkrétní problémy. Milovník přírody se do přírody rád jen podívá, milovník rostlin zase doma může pěstovat kaktusy. Nemusí se mít rád jak ochránce přírody s milovníkem zvířat (který do přírody vypustil norky z kožešinových farem a v zájmu ochrany přírody je potřeba norka eliminovat), tak ochránce přírody s environmentalistou (přírodu mnohdy chránícím spíše formálně než reálně), tak ochránce přírody s ekologistou (kdy zvolené prostředky na nějaký problém sice upozorní, ale nemusí vést k řešení, jaké lidé toužící spíše po zviditelnění požadují).

…zdánlivě jasné, v praxi zamotané, že stojí za připomenutí ;-)

Zajímavé projevy:

O ekologii, ekologismu a životním prostředí (Václav Klaus)

Projev Milouše Jakeše 17.7.1989

Vícepremiér Bursík při slavnostní volbě presidenta

Posted in Botanopolitan |

One Response

  1. eBotanik Says:

    Zajímavé… http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=222733&all_ids=1

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.