eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Botanika jako příklad biologie

Botanika jako příklad biologie

Leden 10th, 2008 by Jiří Jakl

Když si to tak vezmeme, řadu botanických článků lze považovat jen jako příklady biologie na rostlinách (případně dokonce jako příklady přírodních, technických, informačních aj. věd, které do botaniky jakožto “nebotanické” či “botaniku parodující” ani mezioborově snadno nepronikají, nebo jen jako nezbytný “balast” oboru).

Není jednoznačné, co je dokonce částí čeho. Biologie se tradičně dělí na botaniku, zoologii, mikrobiologii, fyziologii, genetiku, anatomii… Každý biolog tímto procházel a nakonec se zaměřil nějakým směrem (potažmo mohl hledat fungování biologie na rostlinách, či vycházejíc nejen z rostlin popsal obecnou biologickou zákonitost jako třeba dědičnost). Jestliže pak botanika je věda o rostlinách, pak v rámci biologie je botanika o životě rostlin, interakcích života s prostředím, o rostlinách či jejich částí alespoň někdy živých (odpovědět co je mrtvé zdaleka také není jednoduché jak by se zdálo - u člověka je činnost hlavních orgánů alespoň “hmatatelná”, rostlina ale může připadat “mrtvá”, ale nakonec dorůst i z poschnuté části).

Co ale když vezmeme botaniku jako vědu o rostlinách, kdy se budeme zabývat filosofií, šířením informací o podobě částí rostlin s využitím informačních technologií, fyziologií či fyziologickými metodami užívanými v botanice, malbami rostlin, užitím rostlin, legislativou spojenou s rostlinami… Tu se začne namítat pohled, že botanika je jen biologie rostlin, tedy věda o životě rostlin a nikoli o tom, jak je využívá, vyobrazuje a co o nich povídá člověk (humanitní či technický pohled). Význam a nadřazenost slov se tu mění pouhou změnou pohledu (podobně jako co je “pěstování” či zda auto je to co nás vozí s nějakým motorem nebo i angličák či kus umělé hmoty auto nakonec nejen malým dětem připomínající).

Jistě je to přílišné zobecnění či přílišný detail nad kterým nemá cenu přemýšlet, neb to akorát zamotává a způsobuje bolení hlavy, ale zajímavé to docela je a alespoň zatím to nějak funguje.

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.