eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Osobní stránky botaniků

Osobní stránky botaniků

Listopad 3rd, 2007 by Jiří Jakl

kolotočníkový kolotoč kolem osobních stránek

Mnozí osobní homepage berou jen jako druh exhibicionizmu, říkají “co je komu po mně” nebo si nedovedou zařídit ani blog (nebo blogy vůbec ani neznají). Dvakrát nemusí milovat ani celý internet, natož si dávat práci s nesmysly. Vítejte ve 21. století plném výkladních skříní :)

Je otázkou, zda nezřídkavá absence osobních stránek je u botaniků projevem třeba zaostalosti nebo se to skutečně nevyplatí a kdo tímhle neztrácí čas, ten má možnost udělat více práce a slavit více úspěchů. Nakonec homepage mají spíše třeba lidé pohybující se v umění (umělci, baviči) nebo ve vysoké politice. Faktem ale je, že v prvé řadě musíte mít co na své stránky dát - ukázky děl (nahrávky, obrazy), politické vize a názory ap. Kdo nic pořádně nemá, co by si taky dával na stránky a je tak jednoduché říci, že homepage prostě “nemají smysl”. U špičkových vědců a profesorů je homepage docela častá, dále častější je u mladších lidí.

Vědci prostřednictvím své stránky mohou nabídnout své publikace, presentace, možnosti zpracování diplomek ap. Fragmenty vědy v jednotlivých publikacích od jedné osoby se zde hromadí a může tu být prostě všechno. Různé věci nikomu nemusíte posílat e-mailem (což je u větších souborů beztak problém), ale stačí na ně posílat odkazy (kde si co stáhnout). Pokud vytváříte internetové stránky nebo píšete do nějakých internetových projektů, ideálním způsobem “podpisu” je odkaz na vlastní homepage. Zvyšuje to tak důvěryhodnost vašeho díla, kdy i když někam píšete poprvé, čtenář má možnost hodnotit nejen jedno nějaké dílko, ale blíže se s vámi prostě seznámit pokud vás nezná. Homepage doplněná blogem říká, že nejste nikdo bez názoru a že nežijete ve světě jen sami pro sebe odtrženi od reality (což ovšem můžete dát najevo nejen neexistencí blogu, ale i obsahem fungujícího blogu). Výhodou je celosvětová dostupnost pro uživatele internetu a možnost průběžných aktualizací.

Cíl homepage je osobní presentace - někdo ji považuje za nedůležitou, že je důležitá vlastní práce, ale je to podobné jako pořádat nějakou akci a nedát o ní pořádně vědět zájemcům (protože propagace dosud není vnímána jako plnohodnotná součást akce). Obdobně si mnoho lidí neuvědomuje nesrozumitelnost svého vystoupení (a tím pádem i zbytečnost takového vystoupení) nikoli pro vysokou odbornou úroveň, ale kvůli nerozvinutým presentačním dovednostem (což pak “vědeckost” také rozhodně přímo nedokládá a snaha o řešení by tu měla být). Narozdíl od osobního chování se homepage nemůže přizpůsobovat jednotlivým čtenářům, ani se pro různé příležitosti nemůže “převlékat” (prostě visí, ale zase může existovat více variant na různých adresách).

Pokud někdo neumí tvořit internetové stránky, lze dnes vlastní stránky pomocí různých služeb generovat (nutná registrace, zadání údajů do připravených formulářů, volba vzhledu - rozhodně ne trápení s kódem). Generované homepage spojené s různými informačními systémy mají velké instituce (univerzity pro své zaměstnance ap.), jinak lze využít třeba blogové systémy (Blog.cz/ , Bloguje.cz/, Lidé.cz/ ) nebo Estránky.cz/. Vytvoření homepage nezabere déle než jeden den, pakliže chcete přesunout jen pár formálních údajů z životopisu a kontaktní informace. Pro zájemce tu máme i pár odkázků pro webmastry.

Co by na homepage nemělo chybět, to jsou kontaktní údaje - velmi to ulehčuje práci těm, kteří ty kontaktní údaje na vás hledají (ale i vám samotným - usnadněním hledání vás nikdo ohledně hledání neotravuje). Na zvážení je i zveřejnění vlastní fotografie, kdy se na vás může kdekdo cestou obrátit aniž by vás před tím musel již vidět a osobně pak můžete vyřídit různé věci. Samozřejmě není to úplně příjemné, když vás někdo začat zdravit aniž byste ho sami znali, ale ono stačí ukázat se krátce v televizi a lidi si na vás začnou ukazovat aniž by vás znali.

Dále je otázkou, zda na osobní stránky patří smajlíky :-), osobní informace a fotografie či hovorová mluva. Na vlastní homepage si každopádně můžete dát co chcete, projev vlastní osobnosti nemůže být na škodu - naopak :) V případě formálních homepage generovaných v rámci stránek nějaké instituce moc příležitostí k osobitosti osobní presentace není, což je do určité míry i pochopitelné. I zde by ale měla být možnost nějakého zosobnění třeba prostředí stránek (ilustrující obrázky, barevné režimy), podobně nakonec oblečení také nenosíme všichni “stejně šedivé” a sídliště nemáme bez “nepotřebné” zeleně.

Homepage botaniků letem světem:

Botanici Akademie věd ČR

Zaměstnanci Katedry botaniky PřF UK v Praze

Přednášející Katedry botaniky PřF JČU v Č. Budějovicích

Botaničtí doktorandi (aktualizace rušící neaktuálnost odmítány)

Redaktoři Botany.cz - šéfredaktor (další redaktoři viz postranní menu)

Muzejníci viz stránky muzeií (zpravidla homepage nemají)

Wendys s Fotografického herbáře

Poslanec - botanik Böhnisch (vynikající sociální demokrat)

Poslanec - botanik Ambrozek (lidovec, předseda ČSOP)

Google Directory - Botanists

Index of Botanists (světová databáze pro hledání botaniků)Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.