eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Botanické rozcestníky komplet

Botanické rozcestníky komplet

Říjen 24th, 2007 by Jiří Jakl

Svět v kostce - a přece se točí...

Dnes byla doplněna poslední sekce světového rozcestníku, takže rozcestník akcí, české botaniky a světové botaniky jsou komplet.

Jistě jste si všimli prořídnutí hlavního horního menu - nic se neztratilo, jen se sloučily dva doplňkové rozcestníky věnované přírodě a běžným užitečným odkazům, dále novinky jsou ve webinfo a extraodkazy jsou na levé straně vedle blogové vstupní stránky. Snad je to takto přehlednější :)

Je až s podivem, co všechno lze najít na českém webu ve srovnání se světovým webem Googlovaným (a tady o cenzuře a cíleném filtrování vyhledávání snad dosud hovořit nemůžeme - byť vlastně co nám Google.cz vlastně servíruje/bude servírovat je otázkou). Na to, že se přesun informací (přepis a úprava textů z knížek ne vždy osobami zaměstnaných odborníků) “neprofinancovává”, zpřístupněné informace a věda docela dobře slouží lidem a společnosti. Jen je potřeba eliminovat zbytečné hledání a nabídnout vše pohromadě nebo přehledně odkázat (proto tu je eBotanika). Sice se to asi nemusí líbit prodejcům reklamy (zisky) nebo některým vědcům se zpátečnickým myšlením (ztráta určité míry výjimečnosti vědeckého přehledu - stačí pohonit myš po odkazech :), ale rozhodně jde o nepochybný pokrok (pokud lidstvo o data na internetu nemůže přijít a nemůže vzniknout nepřehledná změť nedohledatelných či nedůvěryhodných informací).

Při vyhledávání je ovšem zajímavé, že například hledáním vědy “geobotany” člověk dospěje většinou jen k českým stránkám s anglickými nápisy, docela podobně je to i s “biosystematics”. Ono ale i když hledáte “genetic”, moc se toho o genetice nedozvíte - vyjíždí různé produkty, firmy a laboratoře…

Posted in Botanopolitan |

3 komentáře

  1. Zbyněk Hoták Says:

    Tento způsob zpřístupňování informací se nemůže líbit snad jen vědcům se skutečně hodně zpátečnickým myšlením. Protože tzv. vědce nedělá to, že má informace jaksi navíc oproti tzv. ostatním a laikům, ale jak je dovede uchopit a využít. To je ten rozdíl. Skrývat svoji omezenost tím, že se něco prostě musí “tajit”, dělat to obtížně dostupným pro tzv. většinu, je skutečně cesta zpět.

  2. eBotanik Says:

    No víš jak vědci se zpátečnickým myšlením můžou vypadat - chodící encyklopedie, který nejsou schopný nic aplikovat a uchopit a svoji výjimečnost potvrzují akorát tím, že plno věcí tají. Navíc takové encyklopedie jak se může zdát ve skutečnosti zase ani tak obsáhlé nejsou.

  3. eBotanik Says:

    Schovat vědu do veřejnosti nepřístupných databází nebo schovat ji do struktury webu nějaké instituce je skutečně primitivní způsob, ale účinný :) Člověk pak přemýšlí, proč se ta věda vůbec dělá a proč ji veřejnost platí, co by v tomto ohledu udělala její komercionalizace (s otupující reklamou a filozofy píšícími jen kvůli finančnímu profitu a dostupnými poznatky jen za poplatek :) Tak či jinak, vědu potřebuje veřejnost otevřenou a zpátečničtí vědci ji zase mají tendeci tajit, což je jaksi neslučitelné…

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.