eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Zájem veřejnosti

Zájem veřejnosti

Září 29th, 2007 by Jiří Jakl

copak je to za kytičku... dát sem fotku veřejnosti, aby nebyla pobouřena...

Jak se tak zdá, nadšení a zájem o různé činnosti spojené s botanikou se snadno vytrácí. Exkurzovat s přáteli a dozvědět se něco nejen o samotných kytkách naráží na konkurenci zábavného televizního vysílání, počítačových her, procházení supermarketů, hospodského posedávání, válení se u vody, sportovního fandovství či “zachraňování” lidí jejich přesvědčováním třeba v jehovistickou víru. Těžko soudit, kdo jak efektivně tímto podnikáním zabíjí nudu, může mluvit o kvalitě života, rozvíjí osobnost, může mít z něčeho dobrý pocit nebo skutečnou radost. Ale dělá to tak většina lidí, takže tak je to asi dobře, většina má pravdu (a hlavně rozhoduje)…

Když tak někomu říkáte o exkurzi, slyšíte “nemám čas”, “co z toho” nebo si kdekdo pomyslí, že by musel přemýšlet, nakonec ještě poslouchat “intelektuální žvatlání nějakých dědků” nebo být s lidmi, kterých už tak je dost v práci. Narozdíl od jiných činností obyčejná upovídaná setkání média nelíčí jako “zajímavá”, která “musíte vidět”. Tyto akce zná relativně málo lidí, takže se o nich raději ani moc nemluví (neriskuje se nudění povídáním o něčem, o čem někdo ani moc neví), spíše než nějaké svazové myšlenky organizujících organizací se razí prostý individualizmus. Je tu i malý prostor na reklamu, nic moc se tu neprodává, nepotřebujete zvláštní vybavení, takže nakonec co… Nakonec kdybych místo internetové pabotaniky někde nosil pivo, jistě by to mnoho lidí ocenilo více než tuhle jenom zálibu (navíc nejen že bych ušetřil, ale i vydělal a plno lidí na mě nekoukalo jen jako na lempla u počítače :)

No přesto mne ale těší, že třeba Botanika nikde a eBotanika se staly pojmy, minimálně pomohli pár lidem v orientaci na internetu. Nakonec dá se říci zájem o botaniku roste, spíše začíná být problém s organizací akcí a někdy i nečekaným množstvím “čumilů”. Zájem a radost z poznání tu rozhodně veřejnost má, poznání je stále ve větší míře věnována pozornost i médií (vzniklo množství nových pořadů a jistě nikoli pro nikoho). Narozdíl od období úpadku bez vzbuzovaného zájmu (s orientací i jen na “vědobrusičství” s nezajímavými výstupy) botanické akce může mnoho nových lidí “objevit” a říkejme “čumilů houšť!”. Zajímavé věci veřejnosti ukazuje internet, akce jsou a lze je zatraktivnit líčením akčnosti (stejně jako vyhlášené závody v pití piva mohou být zajímavé závody třeba ve znalostech a objevování spojeným s rostlinami), vymyslet lze dnes mnoho akcí spojených s multimediální tvorbou (i se zapojením soutěživosti - fotogalerie, audioreportáže, filmy, internetové projekty), pořádat lze výstavy, akce na pomoc kytkám v přírodě ap. Nemalý význam mají patrně i školy, které by měly zájmy o poznání rozvíjet. Je asi zásadní otázkou, jak se úkolu zhostí mladá generace (přeci jen vždy neplatí “starý pecař není doma a mladý to neumí”, resp. “starý odešel a mladého ani nezasvětil”, ba třeba v multimediích platí i “starý neumí to co mladý”).

Posted in Botanopolitan |

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.