eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Fenomén krásných kytek

Fenomén krásných kytek

Září 10th, 2007 by Jiří Jakl

krása založená na velkých barevných květech

Kytky jsou fascinující prakticky všechny, čím se ale vyznačují ty “krásné”?

Krásné kytky jsou podle všeho zejména ty s velkými, voňavými a barevnými květy. Za královny květin jsou tradičně považovány růže, někdy i lilie, magnólie, orchideje, pivoňky… Méně často je vyzdvihována krása neobvyklých listů či plodů. Ať se nakytkujete alespoň fotografiemi, klikněte na galerii -zde-.

Květy nicméně přitahovaly člověka nejen svou krásou, ale i skrytem svých tajemství. Tajemství přírody bývají skrytá do té míry, že mimořádnosti musíte objevit díky četným pozorováním. Můžete srovnávat květy různých skupin rostlin, můžete srovnávat květy jednoho druhu, můžete pozorovat vývoj jednoho květu. Dnes se k tomu dá dobře využít i fotoaparát, můžete si ty snímky na monitoru pustit i vedle sebe nebo naanimovat. Kromě vývinu lze sledovat i vývoj - svědčí o něm vypozorovatelné trendy mezi skupinami rostlin, ale i některé orgány s ukázkou rudimentů a atavizmů. Je to ale o jevech, které si musíte představit, které prostě nelze ukázat přímo (jako třeba, že list je na rubu chlupatý a rostlina roste v lese). “Dějová” je často i souvislost s živočichy (opylovaní, pastva, škůdci, šíření semen ap.).

Mnohé odborníky nicméně fascinují třeba i trávy, merlíky nebo “žabince”. Obvykle se ovšem těmito skupinami odborně zabývají a i krása asi zkrátka může být relativní, resp. z odborného pohledu přímo nevýznamná. Každá kytka na světě je nakonec krásná a inspirující, každá ale svým způsobem. I krásné kytky mohou píchat, přinášet smůlu a závist, někdy dokonce měnit člověka.

Posted in Botanopolitan |

2 komentáře

  1. Tomáš Super Says:

    Tyto stránky jsou úplně super. Strašně se mi líbí toto parodování botaniky. Jen tak dál. Už jsem se dlouho takto nenasmál.

  2. pro Tomáše Says:

    Jsem rád, že jsou stránky brány s humorem. Pokud jde o komentáře, myslím zajímavý příspěvek je na http://lukee.blogy.novinky.cz/0708/o-mazani-komentaru Že jsem promazal komentáře neberu jako cenzuru či omezovaní projevu, spíš jako podnět k zamyšlení Tomáše nad sebou samým a zejména, zda to tak není lepší. Nerad bych tu zase mazal obyčejnou špínu.

    Petrovi z Příroda.cz se i tímto omlouvám, ten v tom nejede (to by byl opravdu úlet).

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.