eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií

Vyhledávání obrázků a fotografií

Červen 17th, 2007 by Jiří Jakl

uctívaný, ale nedokonalý...

Obrázek něčeho konkrétního lze dnes na Google dohledat velmi rychle. Najdeme ovšem vždy to co hledáme a není lepší raději hledat cíleně v nějakých spolehlivých zdrojích?

K sepsání tohoto příspěvku mne vedlo slyšení, že na Google údajně první vyhledané obrázky jsou “spolehlivé” a množství chyb v pojmenování obrázků je pak srovnatelné s knižními publikacemi. Vím jak “spolehlivé” jsou některé internetové zdroje v podávání textových informací (autory mnohdy znám osobně), tak jsem se pustil do zkoumání odborného tvrzení pro změnu o obrazových informacích na Internetu. Jde hlavně o to, zda autor fotografii vždy správně pojmenuje a zda jsou jeho stránky dělány tak, aby s vyhledáváním pojmenovaných obrázků nebyly spojeny technické potíže (místo hledané olše najdeme potápníka nebo tu olši snad ani nedohledáme kvůli špatně kódovaným stránkám).

V první řadě jsem nad problematikou jednoduše zauvažoval. Stejně jako knížky jsou dobré i špatné, jsou dobré a špatné weby. Internetové stránky mohou být dělány naprostými amatéry (resp. např. neodborníky na kytky), stačí mít potřebné vybavení (komp a digitál), stránky umět vytvořit a mít prostředky a schopnost je provozovat.

Už tady nezřídka nastává rozkol, že vynikající biolog (člověk schopný bezpečně pojmenovat co chce vystavit na Internet) zdaleka nemusí být schopen stránky vytvářet, spíše se v tomto ohledu dovede prosadit informatik, který rozumí především informatice (jak na své stránky dostat co nejvíce návštěvníků a stránky udělat technicky propracované, vizuálně atraktivní a posléze preferované vyhledávači). Rozdíl je i v motivaci, kdy jeden chrlí věci na Internet třeba jen ze zábavy (s možností bagatelizace a omluvitelnosti špatných popisek a paradoxně zdůrazněním vysoké návštěvnosti) a druhému zase jde o prezentaci defakto své odborné činnosti (s možností ztráty renomé s každou špatnou popiskou - svědčící o předpokladu odvádění další nekvalitní práce spojené přímo s profesionální činností).

Dále pro odborníka (biologa) je obvykle bohužel důležité především chrlit odborné publikace a ne fotky a texty určené k popularizaci pro širokou veřejnost, na druhou stranu amatér dokáže být velmi výkonný v šíření povrchních informací, které mohou zajímat nejvíce lidí a mají tak i nejvyšší návštěvnost. Z logiky pak vychází, že profesionální stránky s někdy i nezáživným či nesrozumitelným textem a menším počtem zpětných odkazů mohou vyhledávače poněkud pomíjet proti stránkám amatérským. A navíc co je důležité z odborného hlediska, nemusí být atraktivní z pohledu prostého člověka, pro kterého jsou např. zajímavé stromy, jejich květy, listí a plody, ale méně třeba už dřevo, kůra nebo pupeny, které tak na Internetu mohou i u běžných dřevin zcela chybět. Lze si pak snad jedině přát spolupráci “biologů” a “informatiků”, neboť jejich konkurence vede jen ke dvěma celkem nepoužitelným liniím webů (charakterizovaných jejich obsahem a provedením).

Zkusme ale výše uvedené tvrzení o použitelnosti vyhledávačů ověřit v praxi. Do vyhledávání obrázků na Google (stejně i v dalších následujících případech vyhledávání, dobou vyhledávání je konec roku 2006) zadejme “olše lepkavá” (český název se bude vyhledávat především na nám dobře hodnotitelných českých stránkách). Vyjíždí nám 33 nálezů, kdy po letmém prohlídnutí přehledů v 9ti případech není zobrazen náhled olše lepkavé (jen fotografie parku, jednou dokonce ocún, kůra jiných dřevin ovšem na dané stránce správně popsaných komentářem v textu), další nález nelze ověřit (je z již neexistující stránky s nezřetelným náhledem na asi lesní školku) a další dva obrázky se vztahují ke kultivarům. Velikost obrázků je samozřejmě různá a mezi obrázky nalezneme jak dva kvalitní scany ilustrací všech orgánů (možná bez svolení autora s tímto použitím), tak jenom třeba fotografie šištiček. Mezi nalezenými obrázky se pak osm opakuje dvakrát (jsou jen různě velké a z toho tatáž ilustrace se jednou opakuje na dvou různých serverech). Z popsaného výsledku (byť nejde o rozsáhlejší analýzu) bych si tedy dovolil udělat závěr, že pokud hledáme velmi rychle a dokonce třeba ani nevíme co hledáme, můžeme si stáhnout i nesmysly. Zmíněné nesmysly bychom ale ve větším množství smysluplnějších jiných obrázků měli být schopni odhalit, totéž platí i o podrobnějším zkoumání stránek odkud stahujeme (ověření, zda stahovaná fotka je skutečně okomentována patřičným jménem a nepatří na stránce k něčemu jinému).

A jaké že stránky nám to vyjely? Komerční o tinkturách, wikipediové, firemní dřevařské, stránky neprofesionálního botanika, zámecké, ubytovny, městské, pak teprve stránky dendrologa (Mojžíšek), následují stránky žáka 9. třídy… obrázek z jediné vědecké instituce (pražské lesnické fakulty) nabídku uzavírá a zcela ukončuje pak náhled na obrázek z již neexistující stránky. Nutno poznamenat, že olše lepkavá je dobře poznatelný druh. V případě hledání méně významné “olše zelená” nám nabíhají ukázky jen ozeleněného dřeva obyčejné olše, vtipně vypadá náhled na potápníka. Olše zelená je ovšem někdy řazena do rodu “olšička” (pak vyjíždí skutečně seriózně olšička - konkrétně semena v databázi zmíněné lesnické fakulty, ale nic více) či “křestice” (v náhledu je pak skřivan a ocún, ale obrázek nikde, snad jen stopa po mém článku věnovaném olším na Příroda.cz, což je ale spíše amatérský web). U hůře rozlišitelných druhů jako třeba fialovokvětých v rodu “violka” autoři fotografií ledacos nazvou druhovým jménem nejznámějšího zástupce “violka vonná”, nepochybně přitom na jejich fotografii najdeme jiné druhy (Rivinovu, lesní, psí aj.), protože na co si mnohdy netroufne odborník, s tím v nevědomosti nemá problém amatér. Se směsí nesmyslů tu prostě musíme počítat. Naproti tomu když hledáte v nějakém osvědčeném zdroji, nakonec může být i vaše hledání rychlejší, protože se nemusíte probírat kupou nesmyslů.

V souvislosti s hledáním např. “Magnolia obovata” lze zase narazit na tvrzení, že “Japonci to na svých stránkách mají určitě dobře”. Řekl bych ale, že Japonci jsou stejně jako my jen chybující lidé, takže pokud zmíněný druh není jejich jediný původní druh nefocený z parků, nelze ani výše uvedené tvrzení považovat za relevantní (a tím spíše, pokud jde o neodborné stránky). Určitě bych tedy bez uvedení zdroje obrázkům vyhledaným jen Googlem příliš nedůvěřoval. Navíc určitá podobnost jevu tu může být jako u hledání výrazu se špatným i/y na národních stránkách (na Seznamu najdete vedle “blýskání” i “blýskání”, i když s menším počtem nálezů). Ani příslušníci jistého národa za každých okolností totiž vždy nevědí, jak co psát nebo jak třeba vypadá jeden druh jejich magnolie.

Vedle fotografií může Google nalézt i pérovky z tištěných publikací. Na pérovkách bývají uváděna jména taxonů přímo, jejich pořízení není zrovna jednoduché a byť jde asi obvykle o pérovky defakto nezákonným způsobem zpřístupněné, určitou vyšší míru správnosti určení zde předpokládat lze (když už si někdo dal práci s kresbou, tak si asi dal i tu práci s určením nebo práci zadal některý biolog na korektnost dohlížející).

Google má tedy myslím cenu jen v rukách odborníka, který ví předem jak má něco vypadat a jen to potřebuje do ruky. Vzdělávat se prostým vyhledáváním na Internetu s využitím vyhledávačů ale spíše nejde. Ono stačí vyhledávat i obecné slovo jako “computer” a moc počítačů taky nevyjede. A zkuste vygooglovat vlastní jméno - to se asi podivíte, jak to vlastně vypadáte a v souvislosti s jakými obrázky figuruje vaše jméno. Nakonec je tu i záznam rozhovoru s Ondřejem Zichou z Biolib.cz, proč Google vyhledává tak jak vyhledává -zde-.

Posted in Botanopolitan |

12 Responses

 1. black friday michael kors watches Says:

  black friday michael kors watches…

  Specifically, consume and consume far more fruit. Not only will you be boosting your water intake to the day but you’ll be including critical nutritional vitamins to your diet which will nourish all of you (as well as your skin.)…

 2. cheap jerseys Says:

  cheap jerseys…

  Now YouTube video lessons quality is more enhanced and improved, so eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií that the reason that I am watching this video at here….

 3. Longchamp Pliage Says:

  Longchamp Pliage…

  から|このに掲示このビデオの品質特徴 ウェブサイト eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií 、楽しい 仕事、すべての時間を保つ。…

 4. MCM Says:

  MCM…

  非常に迅速このウェブサイト eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií が有名になります| ブログブログ すべてのの間の中でユーザーコンテンツ|楽しい|良い|…

 5. レイバン サングラス アウトレット Says:

  レイバン サングラス アウトレット…

  その絶対 輝かしいの面でYouTubeのビデオ機能、実際 いい、その品質は本当にかなりの eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií 。…

 6. Michael Kors Handbags Clearance Says:

  Michael Kors Handbags Clearance…

  品質記事はメインから関心を焦点にに視聴者訪問者 進む ウェブサイト eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií 、このサイトです提供しています。…

 7. pas cher Nike Air Max Zero Says:

  pas cher Nike Air Max Zero…

  Hahahaha, what a comical this eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií YouTube video is! I’m still laughing, thanks to admin of this site who had posted at this site….

 8. cheap air jordan Says:

  cheap air jordan…

  What a pleasant YouTube video it is! Awesome, I loved it, and I am sharing this YouTube record with all my friends eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií ….

 9. jordans for sale Says:

  jordans for sale…

  Awesome video, in fact a nice eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií quality, this YouTube video touched me a lot in terms of quality….

 10. モンクレール 買取マルカ Says:

  モンクレール 買取マルカ…

  その私の幸運から見に行く%***のこのブログで**%と私の必要な見つける映像と一緒に段落ポスト デモ、品質でそのYouTubeのビデオとそのも。…

 11. モンクレール レディース アウトレット Says:

  モンクレール レディース アウトレット…

  こんにちは、| どこでもどこでも私はこの eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií を読んだとき、私はまたを賢明な ポストを作成}この{華麗に起因するコメ…

 12. nike joedan Says:

  nike joedan…

  relating to this….

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.