eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií

Vyhledávání obrázků a fotografií

Červen 17th, 2007 by Jiří Jakl

uctívaný, ale nedokonalý...

Obrázek něčeho konkrétního lze dnes na Google dohledat velmi rychle. Najdeme ovšem vždy to co hledáme a není lepší raději hledat cíleně v nějakých spolehlivých zdrojích?

K sepsání tohoto příspěvku mne vedlo slyšení, že na Google údajně první vyhledané obrázky jsou “spolehlivé” a množství chyb v pojmenování obrázků je pak srovnatelné s knižními publikacemi. Vím jak “spolehlivé” jsou některé internetové zdroje v podávání textových informací (autory mnohdy znám osobně), tak jsem se pustil do zkoumání odborného tvrzení pro změnu o obrazových informacích na Internetu. Jde hlavně o to, zda autor fotografii vždy správně pojmenuje a zda jsou jeho stránky dělány tak, aby s vyhledáváním pojmenovaných obrázků nebyly spojeny technické potíže (místo hledané olše najdeme potápníka nebo tu olši snad ani nedohledáme kvůli špatně kódovaným stránkám).

V první řadě jsem nad problematikou jednoduše zauvažoval. Stejně jako knížky jsou dobré i špatné, jsou dobré a špatné weby. Internetové stránky mohou být dělány naprostými amatéry (resp. např. neodborníky na kytky), stačí mít potřebné vybavení (komp a digitál), stránky umět vytvořit a mít prostředky a schopnost je provozovat.

Už tady nezřídka nastává rozkol, že vynikající biolog (člověk schopný bezpečně pojmenovat co chce vystavit na Internet) zdaleka nemusí být schopen stránky vytvářet, spíše se v tomto ohledu dovede prosadit informatik, který rozumí především informatice (jak na své stránky dostat co nejvíce návštěvníků a stránky udělat technicky propracované, vizuálně atraktivní a posléze preferované vyhledávači). Rozdíl je i v motivaci, kdy jeden chrlí věci na Internet třeba jen ze zábavy (s možností bagatelizace a omluvitelnosti špatných popisek a paradoxně zdůrazněním vysoké návštěvnosti) a druhému zase jde o prezentaci defakto své odborné činnosti (s možností ztráty renomé s každou špatnou popiskou - svědčící o předpokladu odvádění další nekvalitní práce spojené přímo s profesionální činností).

Dále pro odborníka (biologa) je obvykle bohužel důležité především chrlit odborné publikace a ne fotky a texty určené k popularizaci pro širokou veřejnost, na druhou stranu amatér dokáže být velmi výkonný v šíření povrchních informací, které mohou zajímat nejvíce lidí a mají tak i nejvyšší návštěvnost. Z logiky pak vychází, že profesionální stránky s někdy i nezáživným či nesrozumitelným textem a menším počtem zpětných odkazů mohou vyhledávače poněkud pomíjet proti stránkám amatérským. A navíc co je důležité z odborného hlediska, nemusí být atraktivní z pohledu prostého člověka, pro kterého jsou např. zajímavé stromy, jejich květy, listí a plody, ale méně třeba už dřevo, kůra nebo pupeny, které tak na Internetu mohou i u běžných dřevin zcela chybět. Lze si pak snad jedině přát spolupráci “biologů” a “informatiků”, neboť jejich konkurence vede jen ke dvěma celkem nepoužitelným liniím webů (charakterizovaných jejich obsahem a provedením).

Zkusme ale výše uvedené tvrzení o použitelnosti vyhledávačů ověřit v praxi. Do vyhledávání obrázků na Google (stejně i v dalších následujících případech vyhledávání, dobou vyhledávání je konec roku 2006) zadejme “olše lepkavá” (český název se bude vyhledávat především na nám dobře hodnotitelných českých stránkách). Vyjíždí nám 33 nálezů, kdy po letmém prohlídnutí přehledů v 9ti případech není zobrazen náhled olše lepkavé (jen fotografie parku, jednou dokonce ocún, kůra jiných dřevin ovšem na dané stránce správně popsaných komentářem v textu), další nález nelze ověřit (je z již neexistující stránky s nezřetelným náhledem na asi lesní školku) a další dva obrázky se vztahují ke kultivarům. Velikost obrázků je samozřejmě různá a mezi obrázky nalezneme jak dva kvalitní scany ilustrací všech orgánů (možná bez svolení autora s tímto použitím), tak jenom třeba fotografie šištiček. Mezi nalezenými obrázky se pak osm opakuje dvakrát (jsou jen různě velké a z toho tatáž ilustrace se jednou opakuje na dvou různých serverech). Z popsaného výsledku (byť nejde o rozsáhlejší analýzu) bych si tedy dovolil udělat závěr, že pokud hledáme velmi rychle a dokonce třeba ani nevíme co hledáme, můžeme si stáhnout i nesmysly. Zmíněné nesmysly bychom ale ve větším množství smysluplnějších jiných obrázků měli být schopni odhalit, totéž platí i o podrobnějším zkoumání stránek odkud stahujeme (ověření, zda stahovaná fotka je skutečně okomentována patřičným jménem a nepatří na stránce k něčemu jinému).

A jaké že stránky nám to vyjely? Komerční o tinkturách, wikipediové, firemní dřevařské, stránky neprofesionálního botanika, zámecké, ubytovny, městské, pak teprve stránky dendrologa (Mojžíšek), následují stránky žáka 9. třídy… obrázek z jediné vědecké instituce (pražské lesnické fakulty) nabídku uzavírá a zcela ukončuje pak náhled na obrázek z již neexistující stránky. Nutno poznamenat, že olše lepkavá je dobře poznatelný druh. V případě hledání méně významné “olše zelená” nám nabíhají ukázky jen ozeleněného dřeva obyčejné olše, vtipně vypadá náhled na potápníka. Olše zelená je ovšem někdy řazena do rodu “olšička” (pak vyjíždí skutečně seriózně olšička - konkrétně semena v databázi zmíněné lesnické fakulty, ale nic více) či “křestice” (v náhledu je pak skřivan a ocún, ale obrázek nikde, snad jen stopa po mém článku věnovaném olším na Příroda.cz, což je ale spíše amatérský web). U hůře rozlišitelných druhů jako třeba fialovokvětých v rodu “violka” autoři fotografií ledacos nazvou druhovým jménem nejznámějšího zástupce “violka vonná”, nepochybně přitom na jejich fotografii najdeme jiné druhy (Rivinovu, lesní, psí aj.), protože na co si mnohdy netroufne odborník, s tím v nevědomosti nemá problém amatér. Se směsí nesmyslů tu prostě musíme počítat. Naproti tomu když hledáte v nějakém osvědčeném zdroji, nakonec může být i vaše hledání rychlejší, protože se nemusíte probírat kupou nesmyslů.

V souvislosti s hledáním např. “Magnolia obovata” lze zase narazit na tvrzení, že “Japonci to na svých stránkách mají určitě dobře”. Řekl bych ale, že Japonci jsou stejně jako my jen chybující lidé, takže pokud zmíněný druh není jejich jediný původní druh nefocený z parků, nelze ani výše uvedené tvrzení považovat za relevantní (a tím spíše, pokud jde o neodborné stránky). Určitě bych tedy bez uvedení zdroje obrázkům vyhledaným jen Googlem příliš nedůvěřoval. Navíc určitá podobnost jevu tu může být jako u hledání výrazu se špatným i/y na národních stránkách (na Seznamu najdete vedle “blýskání” i “blýskání”, i když s menším počtem nálezů). Ani příslušníci jistého národa za každých okolností totiž vždy nevědí, jak co psát nebo jak třeba vypadá jeden druh jejich magnolie.

Vedle fotografií může Google nalézt i pérovky z tištěných publikací. Na pérovkách bývají uváděna jména taxonů přímo, jejich pořízení není zrovna jednoduché a byť jde asi obvykle o pérovky defakto nezákonným způsobem zpřístupněné, určitou vyšší míru správnosti určení zde předpokládat lze (když už si někdo dal práci s kresbou, tak si asi dal i tu práci s určením nebo práci zadal některý biolog na korektnost dohlížející).

Google má tedy myslím cenu jen v rukách odborníka, který ví předem jak má něco vypadat a jen to potřebuje do ruky. Vzdělávat se prostým vyhledáváním na Internetu s využitím vyhledávačů ale spíše nejde. Ono stačí vyhledávat i obecné slovo jako “computer” a moc počítačů taky nevyjede. A zkuste vygooglovat vlastní jméno - to se asi podivíte, jak to vlastně vypadáte a v souvislosti s jakými obrázky figuruje vaše jméno. Nakonec je tu i záznam rozhovoru s Ondřejem Zichou z Biolib.cz, proč Google vyhledává tak jak vyhledává -zde-.

Posted in Botanopolitan |

77 Responses

 1. black friday michael kors watches Says:

  black friday michael kors watches…

  Specifically, consume and consume far more fruit. Not only will you be boosting your water intake to the day but you’ll be including critical nutritional vitamins to your diet which will nourish all of you (as well as your skin.)…

 2. cheap jerseys Says:

  cheap jerseys…

  Now YouTube video lessons quality is more enhanced and improved, so eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií that the reason that I am watching this video at here….

 3. Longchamp Pliage Says:

  Longchamp Pliage…

  から|このに掲示このビデオの品質特徴 ウェブサイト eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií 、楽しい 仕事、すべての時間を保つ。…

 4. MCM Says:

  MCM…

  非常に迅速このウェブサイト eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií が有名になります| ブログブログ すべてのの間の中でユーザーコンテンツ|楽しい|良い|…

 5. レイバン サングラス アウトレット Says:

  レイバン サングラス アウトレット…

  その絶対 輝かしいの面でYouTubeのビデオ機能、実際 いい、その品質は本当にかなりの eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií 。…

 6. Michael Kors Handbags Clearance Says:

  Michael Kors Handbags Clearance…

  品質記事はメインから関心を焦点にに視聴者訪問者 進む ウェブサイト eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií 、このサイトです提供しています。…

 7. pas cher Nike Air Max Zero Says:

  pas cher Nike Air Max Zero…

  Hahahaha, what a comical this eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií YouTube video is! I’m still laughing, thanks to admin of this site who had posted at this site….

 8. cheap air jordan Says:

  cheap air jordan…

  What a pleasant YouTube video it is! Awesome, I loved it, and I am sharing this YouTube record with all my friends eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií ….

 9. jordans for sale Says:

  jordans for sale…

  Awesome video, in fact a nice eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií quality, this YouTube video touched me a lot in terms of quality….

 10. モンクレール 買取マルカ Says:

  モンクレール 買取マルカ…

  その私の幸運から見に行く%***のこのブログで**%と私の必要な見つける映像と一緒に段落ポスト デモ、品質でそのYouTubeのビデオとそのも。…

 11. モンクレール レディース アウトレット Says:

  モンクレール レディース アウトレット…

  こんにちは、| どこでもどこでも私はこの eBotanika.net - botanika na netu » Blog Archive » Vyhledávání obrázků a fotografií を読んだとき、私はまたを賢明な ポストを作成}この{華麗に起因するコメ…

 12. nike joedan Says:

  nike joedan…

  relating to this….

 13. wireless synchronized clocks Says:

  wireless synchronized clocks…

  Purchase the best school bell systems that is available and in stock and reasonably priced get it now only!…

 14. click homepage Says:

  click homepage…

  locate the best school pa system that are available and now in stock and at great prices get it now only!…

 15. School bell system Says:

  School bell system…

  Purchase amazing wireless pa system that is available and now in stock and at great prices get it now only!…

 16. See More Says:

  See More…

  Get parts for a top Click Here that are available and in stock in addition currently available today and tommorrow only!…

 17. Omaha personal injury attorney Says:

  Omaha personal injury attorney…

  locate legal help motorcycle accident lawyer that’s available and ready to go now in addition gets your life back today!…

 18. motorcycle attorney Says:

  motorcycle attorney…

  Buy legal help auto accident injury lawyer that is available and ready to start and gets your life back today!…

 19. best truck accident attorney Says:

  best truck accident attorney…

  Purchase professional assistance Steven Montag Omaha currently available and ready to start in addition gets results today!…

 20. omaha lawyers Says:

  omaha lawyers…

  Purchase professional assistance personal injury lawyer attorney that’s available and ready to go now and gets results today!…

 21. automobile injury lawyer Says:

  automobile injury lawyer…

  locate the professional lawyers in omaha ne currently available and ready to start in addition gets you results today!…

 22. warming trends crossfire burner Says:

  warming trends crossfire burner…

  Get the best View More that’s available and in stock and currently available today and tommorrow only!…

 23. omaha law firms Says:

  omaha law firms…

  Purchase the professional Omaha personal injury attorney that’s available and ready to go now in addition gets you results today!…

 24. best truck accident attorney Says:

  best truck accident attorney…

  Purchase professional assistance personal injury accident attorney that is available and ready to start in addition gets you results today!…

 25. Omaha lawyer Says:

  Omaha lawyer…

  Purchase the professional best personal injury attorney currently available and ready to start and gets your life back today!…

 26. motorcycle attorney Says:

  motorcycle attorney…

  Purchase legal help omaha attorneys that’s available and ready to go now and gets your life back today!…

 27. warming trends fire pit burners Says:

  warming trends fire pit burners…

  Get a top Natural gas fire pit burners currently available and in stock and at a great price today and tommorrow only!…

 28. Omaha lawyer Says:

  Omaha lawyer…

  locate legal help personal injury accident attorney that is available and ready to go now in addition gets results today!…

 29. basement remodeling denver co Says:

  basement remodeling denver co…

  Purchase a great basement remodeling denver that is available and ready to start and at great prices today only!…

 30. how to finish a basement wall Says:

  how to finish a basement wall…

  Purchase a fantastic affordable basements that are available and ready to go now in addition at the best price today only!…

 31. denver basements Says:

  denver basements…

  Purchase a wonderful home additions denver currently available and ready to start in addition reasonably priced today only!…

 32. affordable basements Says:

  affordable basements…

  Buy a fantastic Click Here that are available and ready to go now in addition currently available today only!…

 33. Affordable Basement Finishing Says:

  Affordable Basement Finishing…

  locate a fantastic basement repair denver that’s available and ready to go now and on sale today only!…

 34. basement remodelers denver Says:

  basement remodelers denver…

  locate a wonderful basement remodel denver currently available and ready to go now and currently available today only!…

 35. basement remodeling denver co Says:

  basement remodeling denver co…

  Purchase a great colorado basement company that’s available and ready to start and currently available today only!…

 36. denver basement remodel Says:

  denver basement remodel…

  Buy a great View All that are available and ready to start in addition on sale today only!…

 37. finished basements denver Says:

  finished basements denver…

  locate a great basement finish denver co that are available and ready to go now in addition currently available today only!…

 38. best essential oils for stress and anxiety Says:

  best essential oils for stress and anxiety…

  Get now 100% pure bergamot essential oil recipes that’s available plus reasonably priced. Get it here now!…

 39. essential oils for anxiety in children Says:

  essential oils for anxiety in children…

  Buy here highest quality pure essential oils wholesale that’s available now in addition at great prices. Get it here now!…

 40. natural anxiety Says:

  natural anxiety…

  Buy here 100% pure organic aromatherapy oils that are available plus at great prices. Get it here now!…

 41. basement finishing parker co Says:

  basement finishing parker co…

  Purchase a great basement finishing denver co currently available and ready to go now in addition currently available today only!…

 42. home additions denver Says:

  home additions denver…

  Purchase a wonderful how to finish a basement wall that’s available and ready to start and on sale today only!…

 43. colorado basement finishing cost Says:

  colorado basement finishing cost…

  Buy a fantastic basement finishing aurora co currently available and ready to go now in addition currently available today only!…

 44. essential oils for dog anxiety Says:

  essential oils for dog anxiety…

  See here highest quality pure therapeutic grade essential oil currently available now plus at the best price. Get it here now!…

 45. Affordable Basement Finishing Company Says:

  Affordable Basement Finishing Company…

  locate a wonderful finishing a basement ideas that is available and ready to go now and reasonably priced today only!…

 46. essential oils for relaxation Says:

  essential oils for relaxation…

  Buy here pure usda certified organic essential oils currently available in addition currently available. Get it here now!…

 47. how to use essential oils for anxiety Says:

  how to use essential oils for anxiety…

  Buy here 100% pure organic essential oils amazon that are available plus on sale. Get it here now!…

 48. essential oil for anxiety Says:

  essential oil for anxiety…

  Buy here pure pure therapeutic grade essential oil that are available now plus on sale. Get it here now!…

 49. best essential oil for anxiety Says:

  best essential oil for anxiety…

  Buy here the most pure best organic essential oils currently available and reasonably priced. Get it here now!…

 50. denver basements Says:

  denver basements…

  Purchase a great aurora basement that’s available and ready to start and reasonably priced today only!…

 51. basements and beyond denver reviews Says:

  basements and beyond denver reviews…

  Purchase a fantastic denver basement finishing cost currently available and ready to go now in addition on sale today only!…

 52. Learn More Says:

  Learn More…

  Buy here highest quality bergamot and lavender blend that’s available and at the best price. Get it here now!…

 53. relieve anxiety Says:

  relieve anxiety…

  Get now the most pure pure essential oils wholesale that’s available plus on sale. Get it here now!…

 54. denver basements Says:

  denver basements…

  locate a great basement finishing broomfield co that is available and ready to go now and at the best price today only!…

 55. denver basement remodel Says:

  denver basement remodel…

  locate a great basement remodeling denver co that’s available and ready to start in addition at the best price today only!…

 56. elkstone basements Says:

  elkstone basements…

  locate a wonderful basement contractor denver that is available and ready to start and reasonably priced today only!…

 57. basement remodeling denver co Says:

  basement remodeling denver co…

  Purchase a fantastic See All that’s available and ready to start in addition reasonably priced today only!…

 58. Aroma Sense Anxiety Relief Says:

  Aroma Sense Anxiety Relief…

  Get now pure Visit To Learn More that are available in addition on sale. Get it here now!…

 59. best essential oil for anxiety Says:

  best essential oil for anxiety…

  See here pure essential oil organic that’s available in addition on sale. Get it here now!…

 60. natural anxiety Says:

  natural anxiety…

  See here 100% pure therapeutic grade essential oils that’s available and reasonably priced. Get it here now!…

 61. Get Access Says:

  Get Access…

  See here 100% pure organic therapeutic grade essential oils currently available now in addition on sale. Get it here now!…

 62. clock movements wholesale Says:

  clock movements wholesale…

  locate amazing clockkits that are available and in stock in addition on sale get it now only!…

 63. clock parts Says:

  clock parts…

  Buy the top battery operated quartz clock movements currently available and in stock in addition at the best price get it now only!…

 64. battery operated quartz clock movements Says:

  battery operated quartz clock movements…

  Buy the top clock kits that is available and now in stock and on sale get it now only!…

 65. replacement parts for battery operated clocks Says:

  replacement parts for battery operated clocks…

  Buy amazing clock hands currently available and in stock in addition reasonably priced get it now only!…

 66. Aroma Sense Essential Oils Says:

  Aroma Sense Essential Oils…

  See here 100% pure certified pure therapeutic grade essential oils that’s available now and reasonably priced. Get it here now!…

 67. how to ease anxiety Says:

  how to ease anxiety…

  Buy here highest quality bergamot and lavender blend that are available plus at great prices. Get it here now!…

 68. calming essential oils Says:

  calming essential oils…

  Buy here pure purest organic essential oils currently available in addition currently available. Get it here now!…

 69. Visit Today Says:

  Visit Today…

  Get now highest quality best organic essential oils currently available now in addition on sale. Get it here now!…

 70. essential oil blend for anxiety Says:

  essential oil blend for anxiety…

  Get now the most pure purest organic essential oils that’s available and reasonably priced. Get it here now!…

 71. clock parts suppliers Says:

  clock parts suppliers…

  Buy the best clockkits that is available and in stock and on sale get it now only!…

 72. Clock kit parts Says:

  Clock kit parts…

  Buy the best clock parts that are available and in stock in addition at the best price get it now only!…

 73. clock accessories Says:

  clock accessories…

  locate the best clock hardware currently available and in stock and at great prices get it now only!…

 74. essential oil for stress Says:

  essential oil for stress…

  See here the most pure Aroma Sense that are available now plus at the best price. Get it here now!…

 75. battery operated quartz clock movements Says:

  battery operated quartz clock movements…

  Buy amazing battery operated quartz clock movements that is available and in stock in addition reasonably priced get it now only!…

 76. how to use essential oils for anxiety Says:

  how to use essential oils for anxiety…

  Buy here pure essential oils wholesale therapeutic grade that are available in addition reasonably priced. Get it here now!…

 77. anxiety cures Says:

  anxiety cures…

  Get now the most pure purest organic essential oils that are available plus currently available. Get it here now!…

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.