eBotanika.net - botanika na netu » 2009 » Únor

Výzva na připomínky KRNAP

Únor 17th, 2009 by Jiří Jakl

přeposílám…

Dovolujeme si Vás upozornit na právě probíhající proces certifikace lesů systémem FSC (Forest Stewardship Council) na území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma. Při certifikaci FSC jsou posuzovány ekologické, sociální a ekonomické aspekty lesního hospodaření podle požadavků SmartWoodu / FSC.
Nedílnou a nadmíru důležitou součástí procesu certifikace je získání názorů a připomínek k hospodaření v lesích od různých zájmových skupin. Prosíme o Vaše připomínky před auditem, během něj nejpozději do 24.3. 2009. V případe zájmu o osobní kontakt, organizujeme setkání se zájmovými skupinami, které se uskuteční dne 24.3. 2009 o 8:00 v budově Správy Krkonošského národního parku - Dobrovského 3, Vrchlabí.
Informace o certifikaci lesního hospodaření i o programu SmartWood a postupu certifikace lesních majetků systémem FSC můžete nalézt na internetových stránkách www.nepcon.net, nebo přímo kontaktujte Juraje Tužinského (Slovensko tel: 00421 907 696 091 či e-mail: jt@nepcon.net). Základní informace o systému FSC můžete nalézt na www.fsc.org a v češtině také na www.czechfsc.cz.

Posted in Botanopolitan | No Comments »

Co s bukem 2

Únor 6th, 2009 by Jiří Jakl

Důvěřuj, prověřuj. Jak dopadla zběžná prověrka bukové informace v předchozím příspěvku?

Dotaz: “Mám zájem podpořit spotřebu bukového dřeva, které je proti smrkovému “ekologičtější”. Otázkou ovšem zůstává, kolik musím připlatit, zda tím získám jako uživatel i nějaké praktické výhody, případně např. pokud budu chtít okenice z bukového dřeva, zda je vůbec možné něco takového chtít - ve venkovním prostředí buk údajně “křenčí” a dělat z něj třeba okna je snad vyložený hazard.”

Alternativní odpověď: “Hezký den, žádné výhody, žádné okna. Lze - nábytek, schody a topit s ním.”

Doplnění: bukové dřevo, dřevěná eurookna (smrk, dub), Dřevo 2009

Posted in Botanopolitan | No Comments »

Volba dřeva

Únor 3rd, 2009 by Jiří Jakl

Tu se zapovídáte se spolužákem ze základní školy - truhlářem. Kolikrát jeden prostý rozhovor dá více než kupa komerčních článků fungujících jako prostá reklama, nemluvě o článcích vědeckých obvykle necílených pro změnu na praktická doporučení. Jistě, informace jsou různě spolehlivé, ale proč nenabídnout summary rozhovoru.

Výhody dřeva: Dřevo vydrží v užívání paradoxně kolikrát déle než “nesmrtelné” plastové výlisky - vzpomeňme např. plastové zahradní židle, na kterých se člověk kolikrát div nezchromí při jejich praskání. Na kupování levných věcí je myslím kolikrát bohatý jen málokdo - samozřejmě i ty věci “levnější” (ze dřeva) vyžadují svoji péči. Místo vydělávání na obměnu např. praskajících plastových židlí se kolikrát musí židle dřevěné prostě přetřít jednou za dva roky lazurou. Jako přírodní materiál dřevo na člověka přirozeně působí estetičtěji - dalo by se říci, že je i zdravější (pokud pak nejde zrovna o dřevotřísku, ani se z něho neuvolňují žádné chemické škodliviny).

Druhy dřeva: Jaké dřevo má truhlář nejraději, doporučuje? U nás nejkvalitnější je dub - je drahý, je ale pevný, trvanlivý, vypadá hezky - okna, dveře, věšáky… Z exotických dřev truhláři voní např. cedr, na druhou stranu smůla v dřevu borovice také voní hezky.

Co s bukem: Jestliže ekologové např. v určitých polohách doporučují vyměnit smrkové monokultury za porosty s větší příměsí buku (návrat k přirozeným bučinám), obvykle hledí na ekologickou a sociologickou funkci lesa, méně řeší ekonomiku. Výhodou buku je, že se z něho dá udělat pomalu všechno. Buk má dřevo kvalitní, je s ním ovšem více práce (což z pohledu sociální politiky jistě není přímo negativum), zvláště např. na okna je s ním údajně hodně řezání (nepotvrzeno - buk se hodí na nábytek, schody a do kamen, na okna se nehodí, neb ve venkovním prostředí “křenčí”, více -zde-). Proti dubu má tu výhodu, že nečerná z vody, lépe se pak hodí třeba na kuchyňská prkénka (tu bych podotkl, že v žaludku lze snad preferovat z prkének dřevěné piliny s bakteriemi než umělou hmotu třeba i zcela bez bakterií). Bukové dřevo (odpad) se též hodí na výrobu dřevoplynu.
Je také otázka, zda hmotnost vyprodukované a využitelné biohmoty nakonec nevychází výhodněji pro buk ve srovnání i např. se smrkem. Kdybychom přičetli společenskou a ekologickou hodnotu do celkové hodnoty vytvářené tím kterým druhem lesa, dost možná by různé lesy začaly vypadat poněkud méně jehličnatě.

Výrobky “in”: Kolébky, schodiště, kuchyně… Je zajímavé, že vzdělanější lidé poněkud častěji doplňují své domácnosti či chaty restaurovaným starým nábytkem (zvláštním způsobem uklidňuje). Stranou v době ekonomické krize nemusí být ani lokální veřejné zakázky (než čekat na “neviditelnou ruku trhu”) - lavičky, dětské koutky, budky…. Nelze opomenout populární “levnou” dřevotřísku - není odolná a zvláště se nehodí pro výrobky, se kterými si hrají děti. Vyznavačům dřeva lze doporučit pořádné voňavé sruby ze dřeva.

Nedostatek dřeva: Dřevo v poslední době ustupuje plastům, někdy se líčí jeho nedostatek (což psychologicky jistě poněkud snižuje poptávku po dřevě), více se zalesňuje a více dřeva tudíž logicky musí i dorůstat. Na druhou stranu může růst poptávka po dřevu jako po levném palivu, může být módní vlna poptávky po dřevu jako staletími osvědčeném materiálu (dokonce i ekologickém, pakliže se neprodukuje ryze “plantážnicky”). Dřevo má myslím ekonomický potenciál, mělo by myslím být více doporučováno, větší poptávka by mohla být po dřevu bukovém.

Posted in Botanopolitan | No Comments »