eBotanika.net - botanika na netu » 2008 » Září

Kytičkové mléko

Září 29th, 2008 by Jiří Jakl

Zajímavou skupinou rostlin jsou rostliny “mléčící”. Evolučně mají společného asi tolik jako rostliny stromové, žlutokvěté či trnité, na druhou stranu mléčení prozradí i příbuznost některých rostlin (znak čekankovitých). Podle barvy mléka se dají poznat i některé druhy planých máků (Papaver dubium, P. confine, P. lecoqii). Podle ronícího mléka se zase prozradí pryšce podobné kaktusům.

Z mléka máků se vyrábějí opiáty, vlaštovičníkové mléko se dá využít na bradavice, z jiných rostlin se dá mléko využít jako výchozí suroviny na výrobu kaučuku (resp. i žvýkaček). Ronící mléko nás může upozornit na nerozkvetlý zvonek. A kdo ví o kaučuku z kořenů brslenu? Mléko pampelišek se zase dokáže postarat o radost maminkám z ušpiněných dětí. No a nakonec vzpomeňme i výrobu mléka ze sóji. Nejsou ty kytky úžasné?

Posted in Botanopolitan | No Comments »

Magnóliovka

Září 21st, 2008 by Jiří Jakl

Co je to Magnolia Society? Magnoliová společnost (resp. zaměřená na rostliny čeledi magnóliovitých), nicméně nenechme se zmást domněnkami, že jde něco jako o hotel či film Magnolia, mající jako symbol jen pěknou kytku. Členem jsem od roku 2002, informace lze čerpat i z internetové presentace.

Původně jen americká společnost má dnes působnost po celém Světě, sdružuje přes 700 členů z 32 zemí. Členy jsou jak vědecké autority, tak i jen vážní milovníci magnólií. Činnost je zaměřena na možnost komunikace (k dispozici adresy členů), pořádání setkání, mezinárodních konferencí (významnější opět v Číně), vydávání časopisů (za rok rozesílka 2x žurnál Magnolia a 2x zprávy ze společnosti v Magnolia Magazine), knižních publikací (za zvýhodněnou cenu pro členy), pro členy je realizována výhodná výměna semen magnólií (i přímo z přírody). Společnost poskytuje i granty na výzkum, problém nejsou ani třeba trička s magnóliemi. V odborných problematikách spíše než sadovnická témata (pěstování, ale i registrace kultivarů) převažují ta biologická (reprodukční biologie, odolnost, evoluce a klasifikace). Členský poplatek pro našince 30 dolarů za rok.

Vzpomeňme několik dalších různě zaměřených společností:

Rhododendrony: -1- : -2- : -3-

Růže: -1-

Kalmie: -1-

Jehličnany: -1- : -2-

Dřeviny: -1- : -2-

A samozřejmě viz též eBotanika - Societies, organizations

Posted in Botanopolitan | No Comments »

Spekulace o Přírodě

Září 7th, 2008 by Jiří Jakl

…myslím server Příroda.cz. Se serverem mám zkušenost coby redaktor, svého času i aktivní propagátor. Jakkoli nových článků dnes moc nepřibývá, server si udržuje poměrně vysokou návštěvnost: počítadlo Toplist - Příroda.cz (srovnejme botany, botanika, Ekolist, eBotanika).

Z významných redaktorů Přírody vzpomeňme známou D. Honsovou (71 článků) a rekord v počtu článků mají šéfredaktorka L. Kadlíková (139), A. Rulfová (77), J. Šoltésová (71), J. Jakl (62 :) Musím říci, že jsem s Přírodou jednu dobu nechtěl být spojován (odešel z redakce) - šlo o faktickou kvalitu některých článků (otevřeně jsem kritizoval, sám bych dnes některé věci napsal jinak, ale i vůbec) a mazání kritických reakcí/názorů. Opravy jsou/byly problém (pochopitelně málo času jediné šéfredaktorky), mazání kritických reakcí jsem vzal spíše jako cenzuru (k této otázce ovšem viz Havrlant; nemyslím, že když mi někdo napíše toto, že bych to nemohl smazat a bránil tím zveřejňování nějakého objektivního názoru či podnětu).

Nakonec ve mne převládlo přesvědčení, že Příroda udělala řadu dobrého i přes svoji amatérskou podobu. Jedna věc je, že to není server vědecký, na druhé straně je kvalita popularizace - šíření třeba i bludů. Vezměme i výuku – žák dělající referát do školy těžko rozliší nekorektní informace. V nejhorším případě si jich učitel/ka ani nevšimne, naopak může žák dostat i horší známku - což by ovšem bylo smutné, pokud by nebyl předem poučen o informačních zdrojích a čeho se při hledání informací vyvarovat (tím nemyslím vůbec se neseznamovat s různými servery). Server ovšem rozhodně není bezcenný – můžeme se tahat o názvy a psaní jmen druhů či chybné morfologické údaje, nicméně na serveru je několik cenností.

1) je dělaný dobrovolnicky - amatérsky, je tudíž přitažlivý i pro amatéry – i ti měli/mají možnost se zapojit do díla, svým stylem (resp. i se srdcem - nejen trpným rodem) sdělit něco ostatním apod.

2) jsou zde zachyceny názory, byly zde i vášnivé diskuse – jakkoli se názory mohly od té doby nějak dále vyvinout, minimálně jsou dodnes vnímatelné jako různé eventuality, které lze mít na mysli, které se v různých strohých vědeckých textech tolik vyskytovat nemusí (nemluvě o politice - ne závislost)

3) server má přívětivou doménu, je dobře řešený technicky (otázka optimalizace pro vyhledávače a využití různých funkcí jako je kalendář apod.), dosud nabízí i různé aktuality a odkazy k informačním zdrojům

4) pokud zde chcete zveřejnit svůj článek, není zde uplatňována cenzura (”tenhle autor psát nemůže, tohodle člověka v článku zmiňovat nejde, to je chybný názor, nejde uvést kontaktní adresy autorů…”) – samozřejmě přeci jen určitou formu a úroveň by odesílané články mít měly (i zkušenější autor nedodá vždy čtivé optimum)

5) články jsou dostupné každému zájemci bez placení či potřeby listovat kdesi v tištěné podobě

Jde o soukromý server, který provozují dva nadšenci, s cílem nikoli se obohacovat, jako spíše zkusit něčím oslovit ostatní (věnování pozornosti návštěvnosti a dnes více reklamy beztak stačí jen na provoz serveru). Obsah článků není odborně recenzován, měl by souviset s osobnostmi jednotlivých autorů. Jako redaktor bych se možná měl o Přírodě vyjadřovat jen lichotivě, myslím ale, že objektivita je cennější - na závěr bych rád popřál serveru další rozvoj!

Posted in Botanopolitan | No Comments »