eBotanika.net - botanika na netu » 2007 » Červenec

BioLib - internetová budoucnost biologie?

Červenec 23rd, 2007 by Jiří Jakl

moře biologie

Kdo dnes nezná Biolib… Minimálně při hledání obrázků na něj většina z nás musela narazit. Je to moře biologie pod poseidónovskou taktovkou Ondřeje Zichy. Je to dobrovolná iniciativa, produkt dlouhodobého úsilí jednoho programátora a jeho týmu s nezbytným zapojením registrovaných přispěvovatelů a návštěvníků.

Adresa BioLibu je biolib.cz a základní představou je vytvoření taxonomického systému doplněného fotografiemi a řadou doplňujících aplikací (mapování, katalog biotopů, encyklopedické slovníky, diskuse, kalendář, články). Proplouvání mořem biologie má umožňovat dle potřeby filtrování a katalogizování jednotlivých částí. To je na jednu stranu nepříjemné, že na jedné adrese člověk nemá pohromadě třeba botaniku (i to je ale řešitelné, viz dále), ale zase jsou hned po ruce příbuzné a mnohdy související obory (což může být užitečné pro mezioborovou spolupráci a určitou jednotnost řešení konkrétních problémů). Opomenout nelze ani mnohdy dokonce mezinárodní charakter stránek, kdy řada informací má i své znění v angličtině. BioLib může připomínat obdobu Wikipedie, narozdíl od ní se pod příspěvky zobrazují informace o konkrétních autorech příspěvků.

Jakkoli jde o ambiciózní projekt a dobrovolnou iniciativu tvůrců obnášející ohromné množství práce, přirozeně se nabízí i kritická polemika k projektu. Celá biologie má množství oborů (dle metodického pohledu zkoumání a objektů zkoumání), je dosti komplikovaná a rozsáhlá, proto budování něčeho “celobiologického” (byť zaměřeného na řekněme pohled “druhy v přírodě”) rozhodně není malý oříšek, ale pořádný ořech s tvrdou skořápkou (a výživným jádrem).

Jestliže BioLib již nyní může nabídnout zejména systém, první datové balíky a využívané aplikace, celkově na mnohé může zapůsobit i dojmem, že člověka sem vyhledávače dovedou, ale nic tu pořádně není (k počtení). Dále mnohým uživatelům vadí grafické provedení, zejména že BioLib je modrý (modré pozadí, nicméně vlastní prostředí stránek zpestřují mnohé obrázky a grafický styl není až tak důležitý v porovnání s defakto srozumitelně podaným vědeckým obsahem /podobně je u jídla důležitější výživná hodnota, jen jak to vypadá nebo jak je to podáno?/). Narozdíl od jiných projektů se zde nehlásá jako hlavní údaj číslo měsíční návštěvnosti, snaha je korigovat a přizpůsobovat obsah současnému vědeckému poznání. Autoři, ačkoli z odborného prostředí a alespoň předpokládatelnou odbornou úrovní, si zatím (pokud vím) nedovolují doporučovat BioLib k zapojení např. do přímé školní výuky - dílo musí projít nejen vývojovou fází, ale i určitou revizí (což jen dokládá určitou serióznost, ne cíl jen “něco vypouštět” do světa s otazníky reálného přínosu či dokonce šíření nesmyslů). Samozřejmě než povídání o BioLibu tomuto projektu pomůže zejména přímé zapojení každého, kdo pomoci může (registrace není problém).

Bohužel přístup mnohých akademiků lze označit za nedůvěřivý, možná snad i proto, že u zrodu nestáli oni sami (což kdo ví, co bychom v současnosti již mohli používat nebýt BioLibu). V současnosti lze již čerpat ze zkušeností s BioLibem a začít dělat i něco vlastního úplně od začátku a jenom ke své specializaci na vlastní adrese. Osobně si i myslím, že právě větší význam budou mít specializované dohledatelné stránky než jeden velký superprojekt, kde každý nemusí najít prostor ke své seberealizaci (právě kvůli pocitu kapkovitosti v celém moři). Časem se ale na BioLibu počítá, že jednotlivým lépe zpracovaným oblastem budou věnovány vlastní stránky pod vlastní subdoménou (subdomena.biolib.cz), což se může týkat třeba masožravek nebo obecně mapování. BioLib nechce konkurovat menším specializovaným projektům, naopak pokud má někdo vlastní taxonomickou databázi, rádo se to prostřednictvím odkazů propojí s BioLibem, a navíc lze pak využívat takové věci jako slovník, kalendáře apod. přímo z BioLibu. Jestliže tu každopádně nevznikne internetová “superbiologie”, minimálně by tu měla běžet (ostatně už i běží) řada zajímavých dílčích aplikací (ideální větší zapojení a využívání vědeckou veřejností, pryč s nedůvěřivostí a obyčejnými předsudky).

Hlavě BioLibu (Ondřejovi) nelze upřít mimořádnou vstřícnost, ochotu spolupráce a snahu “své dítě” renesančním způsobem rozvíjet (i za cenu vlastních obětí). Je schopným programátorem, v biologii má přehled (jakkoli ji přímo nevystudoval) a může v případě zájmu nabídnout nejrůznější požadované aplikace (s celonárodní až globální využitelností). Práci vynaloženou do BioLibu (kdy nelze opomíjet ani zbytek autorského kolektivu) využívají jak “prostí” lidé, tak nejrůznější pracovníci (ochrana přírody, úřady, vědci, učitelé, redakce) a je s podivem, že úsilí není nijak finančně ohodnoceno (smysl, průkaznost kvalitní práce či zodpovědnost spojená s neanonymitou a potažmo veřejným vystupováním tu je, ať srovnáváme s kýmkoli “v šedi” i pochybnými celebritami). Namísto toho lze slyšet i teze: “dělá tu svoji blbost, místo toho co má smysl” (tedy asi měl taky to “zaměstnání” :) Přesto k rezignaci nedochází a dosud BioLib neprzní ani chytré uvádění reklamy na hračky pro děti, Google či Olympus.

Ono ale mnohdy jde i jen o prosté přiznání, že to něčí úsilí má smysl a někdo je schopen i něco pro dobrou věc obětovat (a nejvíce pak zamrzí cizí úspěch na který někdo sám rezignoval). Na závěr snad alespoň díky BioLibu a obdobným stránkám - tak často využívaným a rádo označovaným za “blbosti”.

Posted in Botanopolitan | 17473 Comments »

Botwebnovinky :-@

Červenec 7th, 2007 by Jiří Jakl

novinky botanických webů, křičet snad ani nebudeme....

V nedávné době jsem oslovil několik botanických webů s otázkou “Čeho nového si na svém webu vážíte nejvíce a chtěli byste na to zvláště upozornit veřejnost, případně na co se mohou návštěvníci v dohledné době opravdu těšit?” Řada webů nabízí nové funkce, nabízí nové informace a databáze, prostě nám botanický Internet hezky bují a kvasí, snad i navzdory přístupu některých “šedých hlav”.

V současnosti je např. docela zajímavou zprávou, že weby na nikde.cz poněkud zanikají - např. Flora.nikde.cz (založena jako Rostliny.nikde.cz) “byla ukončena” a i má Botanika.nikde.cz přechází na ebotanika.net. Zmizení prvého webu bylo vnímáno docela negativně (najednou díra v Internetu), neboť přes původní kratochvilné založení “nevystudovaným botanikem” šlo o web s kvalitními fotografiemi dobře určených rostlin (navíc nejen prostých pohledů na rostliny, ale i pohledy “hezky pod sukýnky”), dobrými komentáři i doplňujícími články a rozjíždělo se zde i větší zapojení čtenářů (kromě klasických interaktivních prvků stránek i akce “Hledá se 10 rostlin” a “Rostlina roku 2007″). Můj oblíbený webarchiv naposledy ještě funkční stránky zaznamenal 15. května 2007 (viz -zde-). Ale co zemře, lepší se prý narodí znovu. Takže tu máme Botany.cz narozenou 07.07.07 přesně v 07:07. Gastonovská lokomotiva využívá nový redakční systém (taky Wordpress jako tady), jede se nově vytyčená trasa a nově se lze zastavit třeba u volby naší národní květiny. Třeba tu při tomto webu výhledově vznikne i nová botanická společnost spojující “obyčejné botaniky” (či slovy oficiálních vědců řekněme “nevědce”) z různých koutů naší milované vlasti, s prostým zájmem o přírodu, biologii, ochranařinu či využití rostlin.

Na můj e-mailový dotaz mi odpověděli i dva tvůrci dalších webů (odpovědi viz dole - úprava odpovědí se týkala okleštění informací ohledně kalendárů, což by ještě mělo být zajímavé “nabudůce”). Z různých aplikací bych docela rád vyzvedl on-line poznávačky na Rostliny.prirodou.cz (konkrétně -zde-). Snažil jsem se na tyto stránky upozornit i některé studentíky (které jsem trápil u zápočtových poznávaček), hlavním výtkou však je, že v zásobě je (alepsoň prozatím) malý počet poznávaných rostlin a je to prostě moc lehké. Z jiného soudku je zase zajímavá služba zasílání novinek e-mailem od provozovatele stránek Dendrologie.cz (konkrétně -zde-). Tyto stránky jsou zajímavé i GPS souřadnicemi některých dřevin v konkrétních dendrologicky zajímavých objektech (viz -zde-/). Problémem těchto dat však může být i jejich utajování (např. Arboretum Kostelec vzhledem k výukovým potřebám).

Odpovědi oslovených webmastrů:

kvetena.com/
Zdravim, pane Jakle, na mem webu neni ani moc co vypichnout, malinko stagnuje nedostatkem casu, starne a chradne vuci ostatnim. Mam ho jako konicek, takze se mu venuji pouze obcas.
S pozdravem preje hezky den Jarmil Dufek

botanika.borec.cz
K otázce mého webu asi toto: Puvodne to mely být stránky zabývající se jak obecnou, tak systematickou botanikou, které se budou rozsirovat v závislosti na mém volném casu, jehoz v poslední dobe mnoho nebylo a proto aktualizace dlouho stagnovala. Veskerá aktualizace se odvíjí od mého aktuálního zájmu, posledních fotografií, pokud se mi nejaké podarí udelat apod. K té otázce ceho si vázím? Asi toho, ze na ten web lidi chodí a (snad) na nem najdou to, co potrebují. A co chystám? Zádnou konkrétní predstavu nemám, ale o prázdninách urcite neco pribude!
Hodne spokojených webových návstevníku preji,
Michal Sochor a botanika.borec.cz

Posted in Botanopolitan | 287 Comments »